Cyklamen – egzotyczny kwiat łatwy w pielęgnacji

Cyklameny perskie, nazwane także fiołkami alpejskimi są cenione zwłaszcza ze względu na przepiękne kwiaty. Ich intensywny kolor sprawia, że wyglądają bardzo egzotycznie, a ozdobne liście jeszcze dodają im uroku. To bardzo popularne rośliny doniczkowe, które wspaniale się sprawdzą w każdym mieszkaniu. Dowiedz się, jak uprawiać cyklameny.

Fiołki alpejskie – kilka słów o gatunku

Cyklameny należą do rodziny pierwiosnkowatych, więc mają dość podobny pokrój, jak typowe polskie pierwiosnki. Są raczej niewysokie, tworzą ładną kępę sercowatych, ozdobnych liści, nad którymi na długich łodyżkach wyrastają ozdobne, motylkowate kwiaty o dużych płatkach. Dzięki staraniom hodowców, cyklamen stał się bardzo popularną rośliną domową, a wybór konkretnych odmian i kolorów jest bardzo szeroki.
Kwiaty cyklamenu najczęściej mają intensywnie różowy kolor, są jednak odmiany czerwone i purpurowe, a także ciemnobordowe, białe czy delikatnie różowawe. Liście cyklamenów także są bardzo dekoracyjne – najczęściej ciemnozielone, mają powierzchnię ozdobioną rysunkiem i jaśniejszą mozaiką.

Najlepsze miejsce dla cyklamenu

Cyklameny są bardzo powszechne i nie wymagają zbyt dużo, jednak czasami nie udają się i błyskawicznie gubią kwiaty. Dzieje się tak, ponieważ cyklameny mają szczególne wymagania dotyczące stanowiska. Przede wszystkim, jak sama nazwa na to wskazuje, są to kwiaty alpejskie, więc lubią raczej chłodne powietrze. Zbyt ciepłe parapety i okna o orientacji południowej nie są dla nich wskazane. Świetnie za to czują się na północno-wschodnich. Nie potrzebują dużo światła, więc świetnie będą się prezentować w zacienionych sypialniach, a także na korytarzach i w przedsionkach.

Cyklamen – zasady uprawy

Najważniejszą zasadą w pielęgnacji cyklamenów jest fakt, że te rośliny lubią mieć wilgotno, ale nie mokro. Dlatego bardzo ważne jest, aby bardzo dokładnie je obserwować w trakcie podlewania i ostrożnie dawkować im wodę. Warto wiedzieć także, że podziemna bulwa cyklamenu nie powinna być mokra, dlatego należy nawadniać roślinę do spodeczka. Co więcej, nie powinno się także zamoczyć liści i kwiatów, więc rośliny nie należy zraszać.

Aby jednak roślina ciągle miała zapewnioną odpowiednią wilgotność, można obłożyć doniczkę mokrym torfem, lub wstawić doniczkę z rośliną na podstawkę pełną wody. Podlewanie należy znacznie ograniczyć w czasie przekwitania, wtedy wystarczy, że roślina będzie miała zapewnione wilgotne środowisko.

Nawożenie i okres spoczynku

Samo podlewanie wystarczy, by roślina się ładnie rozwijała, jednak aby naprawdę pięknie kwitła i powtarzała kwitnienie co sezon, należy także zadbać o dwa kolejne punkty jej uprawy. Najważniejsze to zapewnić roślinie stałe dawki nawozu przez cały okres wzrostu i kwitnienia. W tym czasie stosuje się nawozy potasowe, uniwersalne do doniczkowych roślin kwitnących. Zabieg nawożenia przeprowadza się co dwa tygodnie, w czasie standardowego podlewania.
Cyklamen, jak wiele roślin ozdobnych, potrzebuje także okresu spoczynku. W stan spoczynku roślina wchodzi po przekwitaniu, gdy wszystkie kwiaty padną. W tym momencie wystarczy je zebrać, a później roślinę przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Najczęściej ten okres kończy się w maju, ale do ciepła można przenieść cyklamen już po upływie 6 tygodni. W tym czasie także ogranicza się podlewanie i całkowicie rezygnuje się z nawożenia.

Polecamy także -> https://lores.pl/produkty/skarpetki/