Dracena obrzeżona – popularny kwiat w naszych domach

Dracena obrzeżona to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które często wykorzystuje się w naszych domach. To niewielka roślina, która po wielu latach może osiągnąć sport rozmiary. Często myli się ją z palmą, ponieważ ma charakterystyczny, trochę drzewkowaty pokrój. Dowiedz się, jak uprawiać tę wyjątkową roślinę i gdzie można ją posadzić.

Charakterystyka draceny obrzeżonej

Dracenę obrzeżoną bardzo łatwo poznać po długich liściach, które składają się w pióropusz podobny do palmy. Liście są bardzo długie, wąskie, najczęściej zakończone bardzo ostro. Drugi człon swojej nazwy – obrzeżona – wynika z tego, że jej liście mają czasami czerwoną obwódkę po obu stronach blaszki. Liście tworzą pióropusz na szczycie zdrewniałych pędów, które wyrastają z drewnianego pnia. Niektóre draceny wytwarzają dwa pędy, inne kilkanaście. Dzięki temu wygląda naprawdę atrakcyjnie, pokrojem przypomina nieco drzewko, ponieważ wszystkie nowe zdrewniałe pędy naturalnie kierują się wyłącznie w górę.
W naturze dracena obrzeżona ma nawet 3 metry wysokości, w uprawie doniczkowej jest jednak znacznie niższa. Jej wysokość może po wielu latach wynosić 1-1,5 m, najczęściej jednak jest niższa. Roślina rośnie dość wolno, ale zauważalnie, z roku na rok przybywa jej liści, które wyrastają z czubka pióropusza. Dracena obrzeżona jest mało wymagająca, za to łatwo się rozmnaża, dlatego bardzo często jest wykorzystywana także w biurach czy innych miejscach użyteczności publicznej.

Optymalne stanowisko dla draceny

Draceny mają tak małe wymagania, że poleca się je nawet początkującym amatorom. Są bardzo tolerancyjne w stosunku do warunków, jakie najczęściej panują w naszych domach, więc mogą być uprawiane w zasadzie wszędzie. Nie potrzebują okresu zimowania i spoczynku, nie musisz zatem mieć zadaszonego balkonu czy chłodnej werandy.
Draceny to rośliny ciepłolubne, które najlepiej czują się w temperaturze w przedziale 20-25 stopni, o co nie jest trudno w pomieszczeniach. Dobrze znosi niewielkie odchylenia temperatury w górę lub w dół, jednak nie będzie zadowolona, jeśli ta drastycznie spadnie, a długotrwała temperatura poniżej 15 stopni Celsjusza może spowodować powolne obumieranie rośliny. Ponadto dracena nie oczekuje spełniania innych warunków. Dobrze czuje się w rozproszonym świetle i znosi półcień. Lubi zarówno lekko wilgotne, jak i suche powietrze, więc ogrzewanie nie jest dla niej problemem.

Podstawowe zasady uprawy

Dracena obrzeżona przede wszystkim powinna być regularnie podlewana. Należy jednak pamiętać, że ta roślina nie przepada za zbyt mokrym podłożem, dlatego warto sprawdzić, czy ziemia w doniczce na pewno jest wystarczająco przeschnięta. Należy jednak pilnować, by ziemia nie była zbyt sucha, bo wtedy dolne liście draceny zasychają, a końcówki górnych stają się bardziej kruche i żółkną.
W okresie wzrostu, czyli od marca do września roślinę warto zasilać odpowiednimi dawkami nawozu wieloskładnikowego. Świetnie sprawdzą się wszystkie nawozy do zielonych roślin doniczkowych, można wykorzystać także nawóz do palm. Dzięki nim roślina szybciej będzie rosła w górę, a jej liście będą miały bardziej intensywny, ciemnozielony kolor. Na okres zimy podlewanie można trochę ograniczyć, a nawożenia odstawia się całkiem.
Dracena to przepiękna roślina doniczkowa, która świetnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Polecamy szczególnie amatorom i początkującym.

Sprawdź: