Hippeastrum, czyli zwartnica – najpiękniejsze zimowe kwiaty

Hippeastrum to kwiat jedyny w swoim rodzaju. Ma przepiękne, ogromne kwiaty, które rosną na cztery strony świata i są tak ozdobne, że każdemu zapierają dech w piersiach. Wielobarwne, złożone z wygiętych płatków, kwiaty hipeastrum utrzymują się przez całą zimę. To najlepszy sposób na wprowadzenie do domu trochę koloru i wiosny, gdy za oknem śnieg i zawierucha. Dowiedz się, jak uprawiać zwartnicę.

Hippeastrum czy amarylis?

Bardzo często te dwie nazwy – hipeastrum i amarylis są mylone. Dzieje się tak, ponieważ obie rośliny są do siebie bardzo podobne, mają podobny pokrój – długa, ukwiecona łodyga wyrasta w kępy szablowa tych kwiatów. Jednak te gatunki różnią się wielkością kwiatów – hipeastrum wytwarza znacznie większe i okresem kwitnienia. Amarylisy kwitną wiosną i latem, hipeastrum zakwita w okolicach Bożego Narodzenia.
W Polsce hipeastrum czasami nazywane jest także zwrotnicą, jednak ta nazwa nie przyjęła się na dłużej. Cebulki tej rośliny można kupić jesienią niemal w każdym salonie ogrodniczym. Warto dobrze się rozejrzeć wśród oferowanych odmian, ponieważ jest ich bardzo wiele. Hippeastrum wytwarza cztery lub sześć kwiatów, które rosną wokół wysokiego, nagiego pędu, wyrastającego ponad rozetą szablowatych liści. Niektóre odmiany wytwarzają jednobarwne kwiaty – białe, różowe lub czerwone, jednak najbardziej atrakcyjne są te wielobarwne, ozdobione czerwonymi języczkami czy biało-kolorowymi paseczkami i obwódkami.

Hippeastrum – sadzenie i stanowisko

Hipeastrum uprawia się z cebul, które są bardzo duże. Sadzi się je do doniczek pojedynczo, ponieważ mogą mieć nawet 20 cm średnicy. Doniczka powinna natomiast mieć około 2-4 cm więcej w średnicy niż sama cebula. Wtedy roślina najlepiej się rozwinie. Na dno warto wysypać niewielką warstwę drenażu, warto także wiedzieć, że około 1/3 cebuli powinna wystawać nad warstwą podłoża, dlatego pojemniki do uprawy zwartnicy należy starannie dobrać. Przed posadzeniem cebulki warto zaprawić specjalnym środkiem grzybobójczym, który ochroni je przed powszechnymi chorobami grzybowymi roślin kwitnących. Sadzenie wykonuje się w listopadzie, roślina zakwita około 8 tygodni po posadzeniu.
Posadzone cebulki powinny znajdować się w pełnym słońcu, ponieważ roślina jest światło- i ciepłolubna. W początkowej fazie rozwoju rośliny lubią ciepło i dobrze czują się w temperaturze oscylującej w granicach 20-25 stopni, po rozkwitnięciu najdłużej utrzymają się, jeśli temperatura nie będzie przekraczała 18 stopni Celsjusza.

Uprawa i pielęgnacja

Hippeastrum należy obficie podlewać, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Dodatkowo należy wzmacniać je nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących, ale to nie wszystko. Należy także pamiętać o tym, żeby regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Łodygi nie powinno się ścinać, należy pozostawić ją do uschnięcia, jednak kwiaty warto od razu usunąć, by nie dopuścić do wytworzenia się owoców. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym dla zwartnicy jest zapewnienie mu okresu spoczynku i czyszczenie cebul.
Od lutego do listopada hipeastrum powinno mieć zapewniony odpoczynek w suchym piasku lub w przewiewnych skrzynkach. Cebule należy dokładnie wyczyścić i oddzielić od nich cebulki przybyszowe. Tak przygotowane powinny leżeć w dobrze wietrzonym miejscu, gdzie temperatura utrzymuje się poniżej 18 stopni Celsjusza.

Płytki Tubądzin – najlepsze płytki w Polsce. Polecamy,

https://www.lejdi.pl/k16,torebki.html – najlepsze torebki w sieci.